Ağrı'nın Tek Kadın Muhtarı

''Muhtar Azize “Erkeklerin kurnazlık üzerine kurduğu düzeni bozup kadının hukukuna göre yeni bir yaşam kuracağız. Hedefim 25 kadın muhtar” diyor.''

Ağrı'nın Tek Kadın Muhtarı
Ağrı'nın Tek Kadın Muhtarı Taraf04

Ağrı’nın tek kadın muhtarı Azize Atlı, köyünde muhtar olduktan sonra birçok yeniliğe imza attı. Yaşam mücadelesi verirken fötr şapkası ve pembe tespihi ile kendisini erkeğe benzetmek durumunda kalan Azize, “Erkeklerin kurnazlık üzerine kurduğu düzeni bozup kadının hukukuna göre yeni bir yaşam kuracağız. Hedefim 25 kadın muhtar” diyor.

 Kendisine biçilen toplumsal rolleri reddeden yüzlerce kadından biri Azize Atlı. 60 yıllık ömrünü erk tahakkümüne karşı kendi yaşamını kurma mücadelesiyle geçiren Azize, feodal yapıya başkaldırıyor. Çocukken geçirdiği kaza nedeniyle sırtında sağlık sorunları yaşayan Azize, ilkokulu bitirdikten sonra Erzurum’da el işi kurslarına gider. Kursu bitirdikten sonra doğup büyüdüğü Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Halk Eğitim kurslarında kilim dokuma eğitmeni olur. 25 yıl boyunca eğitmenlik yapan Azize, daha sonra doğup büyüdüğü Diyadin’e bağlı Taşkesen köyüne muhtar olur. Azize, Ağrı’da tek kadın muhtar olmanın kendisine mutluluk verdiğini dile getirerek, yaşadığı zorlukları da paylaştı.

 ‘İstemeyerek de olsa kendimi erkeğe benzettim’

Azize, ilk olarak başındaki fötr şapkası, deri ceket ve pempe tesbihi ile neden erkeği andıran görünümde olduğunu anlatıyor: “Kendimi var olan erkek egemen düzeninden ve kötülükten sakınmak için istemesem de yıllarca hep erkek gibi giyindim. Atım ve sırtımda sürekli silahım da vardı. Görev yaptığım köylerde kimse benim kadın olduğumu anlamazdı. Hatta o kadar komik ki kadınlar beni erkek sanıp aşık olurlardı. Bizim toplumuzda kadının çalışması evden çıkması yasakken ben de kendimi erkeğe benzeterek yıllarca ayakta kalmaya çalıştım ve başardım” diye konuştu.

 ‘Köylüler gençlere örnek olsun diye beni muhtar seçti’

 2014 yerel seçimlerinde Ağrı’nın ilk kadın muhtar olma yolunda neler yaşadığını dile getiren Azize, köylülerin kendisini daha emekli olmadan muhtar ilan ettiğini söyledi. Azize, “Benim muhtar adayı olduğum seçimler biraz kavgalı geçti. Köyde yaşayanlar daha ben emekli olmadan önce beni kendi aralarında muhtar ilan etmişlerdi. Ben de bunun üzerine köylülere gülerek ‘şaka yapıyorsunuz?’ dedim. Köyde bu işi yapacak kimse yok mu dediğimde yine de benden vazgeçmediler. Muhtarlık seçimlerine bir hafta kala adeta yalvardılar. Kabul etmememe rağmen kendi başlarına muhtarlık adayımı yazmışlardı. Köyün yaşlıları da eve geldiler: ‘Kızım bizi kırma dedi’ muhtar seçilmem tamamıyla köylünün kararıdır. Köyde aslında en fazla kadınlar ısrar etti. Kadınlar sen cesursun, beceriklisin biz kadınlara destek okursun, kızlarımızda seni örnek alsın dediler” diye anlattı.

Seçim sonuçlarının açıklanacağı sırada erkek muhtar adaylarının sorun çıkardığını kaydeden Azize, “Evim Diyadin merkezde ve 40 yıldır köyden çıkmışım’ dedim. Seçim günü yakın amca çocuklarım muhtarlıktan dolayı beni rahatsız etmeye başladı. Ben de bunun üzerine seçim kavgasız gürültüsüz bitsin diye jandarmaya haber verdim. 95 oy fark ile kazandım. Seçimi kazandıktan sonra mührümü alıp köy geldim” dedi.

 ‘En çok kadınlar sevindi’

 Kazanmasına en çok kadınlar sevindiğini ve hemen “Ne yapacaksın” diye sorduklarını aktaran Azize, “Kadınlar için adalet ve kadın hayatını kolaylaştıracak ne varsa onu getireceğim” dedi. Yol, su, asfalt, su deposunu yenileme, fırın, taziye evi vaatleri veren hepsini de yerine getirdi.

‘Köyümüzde kadının adaletini gösteriyoruz’

 

Yaşadığı erkek eksenli sorunlara rağmen en büyük mutluluğunun kadınların söylemleri olduğunu ifade eden Azize sözlerine şöyle devam etti: “Kadın muhtarın olması ile beraber köyde çok şey değişti. Eşler arasında kavga çıktığı zaman kadınlar eşlerine ‘seni muhtara şikayet edeceğiz’ diyor. Muhtar olduktan sonra her eve girdim dedim ki ‘yüzünü açın

korkmayın’ dedim. Köyde bir kaç delikanlı sorun etti bu söylemlerimi sonra akıllandılar. Yerellerde de kadının adaletini, düzenini ve çalışkanlığını gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz.”

 ‘Erkekler muhtarlık yapmayayım diye  iftira bile attılar’

 Azize, Ağrı Valiliği ya da Diyadin Kaymakam’ın muhtarlar ile yaptığı toplantılarda yüzlerce erkeğin arasında tek kadın olmanın hem gururu hem de rahatsızlığını dile getirerek şunları söyledi: “Azize, insana cesaret ve yürek lazım. Kafasına koyduğunu yapmalıdır. Çoğu kez erkelerden tarafından engelli ve yaşımın ilerlemiş olması mazaret olarak gösterildi. Seçimler sonrası kazanamayan muhtar adayları üzerime iftiralar atmaya çalıştılar. Köyde bir yer sorunu vardı para toplanıp halledilmesi gerekiyordu. Bizler o işi toplanan paralar ile halletmemize rağmen o parayı benim alıp yediğimi iddia ettiler. Hatta Kaymakama kadar gitmişlerdi. Kaymakam durumdan bahsetti. Bene kendisine ödediğim faturaları gösterdikten sonra bana iftira atanlara ceza verilmesini istedi. Buna rağmen ben ceza almalarını istemedim” dedi.

 ‘Önümüzdeki seçimlerde 25 kadın muhtar çıkaracağız’

 Sürekli kendisine “kadın başına bir şey yapamaz” denildiğini ifade eden Azize, “Yıllardır köyümüzün yayla sorunu vardı. 50 yıl boyunca devam eden üç davası vardı. Kendine güvenen erkekler bu sorunu çözemedi ama Allaha şükürler olsun ben çözdüm. Bizim de mezramız olduğu için topraklarımızı geri aldık. Yıllardır topraklarımızı kullananlardan tazminatta almadım. Benim kadınlığımı ön plana atan erkekler, sanırım kadının gücünü de görmüştür. Kadının aklıda gücü de iyidir. Beni gören kadınlar ‘hocam seninle gurur duyuyoruz. Sen bizi cesaretlendirdin’ diyorlar. Erkek yerine çevre köylerde lise mezunu olan genç kadınlar var. Hedefim bir daha seçimlerde 25 kadın muhtar çıkarmak” dedi.

Ağrı'nın Tek Kadın Muhtarı haberi ağrı haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ticaret Odası Seçimlerin Süpriz Gelişme
Ticaret Odası Seçimlerin Süpriz Gelişme
Ağrı'da Kurban Bayramı Hareketliliği
Ağrı'da Kurban Bayramı Hareketliliği