İmplant! Diş hekimliğinde çığır açan bir gelişme mi?

" 'İmplant tedavisi'nin artıları nelerdir?İmplant kimlere uygulanamaz?İşte cevaplar.."

İmplant! Diş hekimliğinde çığır açan bir gelişme mi?
İmplant! Diş hekimliğinde çığır açan bir gelişme mi? Taraf04

Diş kayıpları, hem fiziksel hem de ruh sağlığını olumsuz etkiliyor.Diş kayıplarında uygulanan implant yöntemi, ağız sağlığı açısından birçok avantaj sağlıyor.İmplantlar, tek bir diş ve birden fazla diş eksikliğinde rahatlıkla uygulanabiliyor.Sağlam dişin çekilmesine gerek kalmıyor ve doğal dişlere en iyi alternatif oluyor. İmplant sayesinde sıkıntısız bir şekilde çiğnenerek yemek yenilebiliyor.Tat alma sorunu ve mide bulantısı gibi problemler yaşanmıyor.

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu Fenerbahçe Diş Kliniği'nden Dr.Dt. Demir Temuçin, ağız sağlığı açısından hem hasta hem de hekime birçok avantaj sağlayan implant tedavisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Çürükler, ağrıyan dişler, diş eti problemleri, kanamalar, kısacası ağız sağlığıyla ilgili ortaya çıkan sorunlar kişinin hayat kalitesini düşürüyor. Özellikle diş kayıpları sadece fiziksel sağlığı değil, psikolojiyi de aynı şekilde olumsuz etkiliyor.Diş protezleri ve implantları sayesinde kaybedilen dişler geri kazanılmış oluyor. Olumsuz tabloyu artıya çeviriyor" diyen Dt.Temuçin sözlerine şöyle devam etti:

"Doğru yöntem ise doktor tarafından belirlenmeli.İmplantın avantajları protezlere nazaran daha fazla.Diş hekimliğinde çığır açan bir gelişme olan implant, gerek hasta gerek hekim açısından çok daha rahatlatıcı bir yöntem. Diş kayıplarında son yıllarda en çok tercih edilen çözüm yöntemi olan implantlar, titanyumdan imal ediliyor ve diş köklerine en benzer aparatlardır. Kemik içerisinde yapılan uygulama sayesinde implant diğer dişlerden farksız bir şekle dönüşüyor.”

İmplant dişlerinin artıları

- İmplantlar, tek bir diş için de birden fazla diş eksikliğinde de rahatlıkla uygulanabiliyor.

- İmplant sayesinde, yediğiniz yiyecekleri sıkıntısız yiyebiliyor, daha iyi çiğneyebiliyorsunuz.

- Tat alma sorunu ve mide bulantısı gibi sorunlar da yaşanmıyor.

- Diş implantları, genellikle lokal anestezi altında uygulandığı için ağrı hissedilmiyor.

- Estetik olarak da kullanım rahatlığı bulunuyor.

- Basit bir diş çekimi niteliğindeki operasyon, yaklaşık 7 dakika sürüyor. İmplant uygulamasında yüzde 98'e varan başarı sağlanıyor.

- Protezlerin birçok farklı çeşidi bulunuyor.Örneğin; 'köprü' denilen , fiks sabit protezler var.Bu uygulamada, iki sağlam diş kesilmiş oluyor. Diş yoksa ya da arka tarafta köprü yapılacak durum mevcut değilse hareketli denilen protezlere yapılıyor. Yan dişlere uygulama gereği olmadığı için implant sağlam dişleri de korumaya destek oluyor.

'Kimlere uygulanamaz'

İmplant, kemik yapısı uygun olmayanlara uygulanamıyor.Ayrıca kemik hastalıkları ve kontrol edilemeyen şeker hastalıklarında uygulamada problem çıkabiliyor.Bu tip durumları, hastanın genel sistemik durumunu belirleyen hastalıkları iyi değerlendirmek çok önemli.Ayrıca 18 yaşından önce de kemik gelişimi henüz tamamlanmamış olduğu için uygulanamıyor. Ancak bazı diş sorunlarında ve ortodontik apareyler takıldığ ı zaman , destek almak için belli kemik bölgerinde geçici süre ile implantlar kullanılabiliyor, bunlar sonra çıkarılıyor.

implant ağız sağlığı diş implant tedavisi kimlere uygulanmaz saplık haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ticaret Odası Seçimlerin Süpriz Gelişme
Ticaret Odası Seçimlerin Süpriz Gelişme
Ağrı'da Kurban Bayramı Hareketliliği
Ağrı'da Kurban Bayramı Hareketliliği